Loading...

21.12.2024 - 5.1.2025 sklad uzavretý. Expedícia objednávok znovu začne od 6.1.2025

Brúsenie nožov Felix Solingen

12.11.2018

Vzhľadom na to, že materiál obsahuje až 15-percentný podiel chrómu AML, nie je použitá oceľ náchylná na hrdzavenie. Môže sa ale prejaviť mierna tzv. povrchová voľná korózia, ktorú je možné jednoducho odstrániť obyčajným zotretím.

IFrame

Věděli jste, že v našem obchodě probíhá natáčení kuchařské školy?

Brúsenie nožov - najčastejšie otázky

 

Ako brúsiť? Budem to vedieť?

Brúsenie zvládne každý! Oveľa dôležitejšia než šikovnosť je skoré brúsenie! Nože musia byť vždy ostré!

Veľmi dôležité je, aby uhol brúsu bol 20, 22 alebo minimálne 16 stupňov. Čepeľ musíme brúsiť bez tlaku po celej dĺžke smerom od seba alebo k sebe striedavo po oboch stranách čepele. Poraneniu zabráni integrovaná ochrana na ruky a prsty.

 

Je možné každý nôž brúsiť ocieľkou?

Áno! Je ale potrebné poznamenať, že pre optimálny výsledok brúsenia musí byť rozdiel tvrdosti medzi čepeľou noža a ocieľkou čo najväčší.

Preto by ste mali na nože zo série ABSOLUTE ML z VG10 ocele (62HCR) používať keramickú alebo diamantom potiahnutú ocieľku, pretože má tvrdší povrch. Klasická ocieľka príliš vhodná nie je.

 

Akú ocieľku použiť na mäkké nože?

Nože z bežnej Solingen zliatiny X50 Cr Mo V 15 a nože s 0,5 % uhlíka a 15 % chrómu môžeme bez problémov jednoducho naostriť klasickou ocieľkou alebo ostričom.

Na nože z tvrdšej vysoko uhlíkovej ocele (rovnako ako na nože RESOLUTE, ABSOLUTE ML alebo štandardné japonské modely) je vhodné použiť ocieľky s diamantovým alebo keramickým povrchom.

 

Ako sa od seba líšia diamantové, keramické a volfrámovo-karbidové ocieľky?

Ocieľky s diamantovým a keramickým povrchom majú podobnú tvrdosť. Diamantový povrch je ale hrubší než keramický, a vďaka tomu brúsi účinnejšie.

Ocieľky s keramickým povrchom sú jemnejšie, ostrenie tak trvá dlhšie. Pri páde sa môžu zlomiť. 

Kto sa obáva lámania keramickej ocieľky, ale nechce prísť o jej jemný brús, môže si zabezpečiť ocieľku potiahnutú volfrámom. Oceľové jadro je pevné, volfrámovo-karbidový povrch je jemný a brúsi podobne ako ocieľka s povrchom keramickým. Vzhľadom na svoju tvrdosť a odolnosť je karbid-volfrám vhodný aj pre veľmi namáhané časti, ako sú napríklad rôzne kovové komponenty tvárniacich strojov a nástrojov.

 

 Moja ocieľka sa opotrebováva. Ako dlho vydrží?

Brúsiaca ocieľka sa opotrebováva ako každý iný materiál, ktorý sa neustále mechanicky namáha. V záujme zachovania kvality ostria drahých nožov je však ocieľka na ostrenie nutná.

Ocieľka pri normálnom bežnom používaní vydrží asi 3 roky. Je to podobné ako v prípade pneumatík na automobil – aj keď sú drahé, musia byť vymenené približne po 40 000 kilometroch.

@parent